דף הבית > שבושים > דרכה של הישיבה

ישיבת אור וישועה חיפה

הישיבה הגבוהה-הסדר אור וישועה בחיפה פועלת להצמיח עובדי ה'
המחוברים לזהות והמסורת עליה התחנכו בבית אבא.
הלימוד כולל עיון, הלכה, ומחשבה. 
הלימוד לאור השיטה הספרדית החותרת ללימוד עומק פשט התלמוד, כפי שנהגו חכמי ישראל בספרד וצפון אפריקה לאורך כל הדורות

לתיאום שבוש:

ראם שרעבי - 0523565085

כל מה שרציתם לדעת עלינו!

- בית מדרש -

אנחנו משתדלים לנקוט בשיפולי גלימתם של כל חכמי ישראל לכל אורך הדורות, תוך התמקדות מיוחדת בספרות חז"ל לכל רוחבה, ודברי חכמים קדומים, גם אם הם לא כל כך מוכרים. לכן, כאשר אנחנו מעיינים בסוגיא תלמודית / הלכתית / אמונית אנחנו משתדלים ללמוד ראשית את דברי כל חכמי ישראל שידינו משיגה על הנושא, ולאחר מכן אנחנו מחפשים כיצד כל זה משפיע על ימינו אנו.

הלימוד של רבני ותלמידי הישיבה, מאופיין בחיות פנימית, שאפשר לחוש רק במפגש בלתי אמצעי עם דמותו של רה"י שלאורו אנחנו צועדים בדרך הלימוד.

.

אנחנו משתדלים ללמוד עיון בדרכו של הנצי"ב מוולוז'ין וקדמוני ישראל.

באמונה, אנחנו ממשיכים בדרכו של הראי"ה קוק זצ"ל ובית מדרשו.

מיוחד – כל יום שיעור בהלכה מתוך מגמה לסיים שו"ע אורח חיים על הסדר, ועוד הלכות יומיומיות.
בנוסף, לפחות 3 שיעורים עם ראש הישיבה בשבוע (שיעור כללי, מחשבה, עונג שבת). 

להורדת סדר יום >> לחצו כאן

כפי חזון הרב קוק ל'שני בתי ישראל' רואים את החשיבות בשיטת הלימוד  שלאורך ההיסטוריה שלנו הצמיחה גדולי תורה המקיפים את התלמוד, המחשבה וההלכה גם יחד. לפי עדויות התלמידים הם למדו לאהוב את לימוד הגמרא ולא ללמוד רק מתוך החשיבות. הקשר בין הרב והתלמיד הוא מהותי בתהליך הפיכת התלמיד לחכם לכן אנו מאמינים בלימוד תורה כשהתלמיד יושב מול רבו ולא דרך המדיה (וואטצאפ, יוטיוב, וכו'). שמים דגש על אהבת עם ישראל וארץ ישראל.

- חברה אוירה -

ישיבה משפחתית ונעימה, שעיקרה סביב הרצון של התלמידים לגדול בתורה. מתוך כך, ישנו דיבוק חברים, שמחה ורצון גדול להתקדמות.

לכל מי שחשקה נפשו בתורה, ומעוניין ללמוד ברמה גבוהה, מתוך אהבת ה' ויראת שמים.

מי שלא רוצה להשקיע את עיקר זמנו בלימוד. מי שמעוניין ללמוד בשיטת הפלפול. מי שבא בגלל החבר'ה.

- צבא -

חלק גדול מהתלמידים מתגייסים בסוף שיעור ב' (אוגוסט). כמעט בכל שנה ישנם כמה תלמידים שמעדיפים להישאר עוד כמה שנים בישיבה ולהתגייס מאוחר יותר.

ר"מ שיעור ב' מעביר סדרת שיעורים בהלכה ובאמונה, המיועדת באופן ספציפי לצבא.

מלבד זאת, מתקיימים מדסי"ם שבועיים ע"י מדריך מוסמך.

פועלת בישיבה מערכת מסודרת השומרת על קשר עם התלמידים שבצבא. המערכת כוללת ביקורי רבנים ותלמידים אצל החיילים, שליחת מכתבים, טלפונים מצד צוות הרבנים והתלמידים, חבילות ממתקים בחגים, וזמינות לכל שאלה.

- תנאים פיזיים-

בשכונת נווה שאנן בחיפה. בתוך קהילה של כ 300 משפחות של "בעלי בתים" שהתורה והצלחת הישיבה נמצאים ברוב מעייניהם. העיר חיפה הינה מוקד אסטרטגי לבניית העתיד של המדינה, וחשוב לנו שיזרח בה אור התורה כפי שכתב הרב קוק "והתלמוד תורה בחיפה יעמוד וישגשג…(אגרות הראי"ה ב', תקנ"ה)

תנאים נאותים עבור מי שחשקה נפשו להתגדל בתורה. משתדלים לתת את המירב אך זהו לא בית מלון.

- הכנה לחיים -

תלמידי שיעור ד – ה, שומעים שיעורים קבועים מאת הרב חננאל, ראש בית המדרש, שנועדו להכין אותם להכנה לחיים מחוץ לישיבה.

רבים מהתלמידים בוחרים להמשיך לשיעור ו' ומעלה, ומשתלבים במסגרות הקיימות: כולל רבנות ודיינות, לימודי הוראה במכללת שאנן ועוד.

קהילה של כ 300 משפחות, שרואות ברב אליהו זייני את רבם המובהק, ומלוות אותו למשך שנים ארוכות. אנשי הקהילה נושאים במגוון תפקידים חשובים באקדמיה, בצבא ובחברות היי טק. המפגשים בין התלמידים לאנשי הקהילה משמעותיים ע"מ לייצר דוגמא לאנשים העוסקים בענייני חול מתוך מבט של קודש. מפגש שחשוב מאוד למי שרוצה להתקדם תורנית ולהנהיג את עם ישראל מבחינה רוחנית וערכית. לחיות את התורה.

- צוות -

ראש הישיבה, מרן הרב אליהו זייני, הינו נצר לשושלת רבנים של למעלה מ 900 שנים מצפון אפריקה. ההנהגה הרבנית שטבועה בדמו של כבוד הרב, מחברת את התורה הגדולה שהרב מלמד, אל החיים עצמם במלוא היקפם.

תורתו הגדולה של הרב, מוכרת כתורה שאינה מתפשרת על ערכים יסודיים של עם ישראל, ומגדלת תלמידי חכמים ששקועים בעולמה של תורה, ובד בבד מכירים היטב את העולם שמחוץ לישיבה. בשונה מראשי ישיבות אחרים, הרב אליהו זייני מלבד היותו איש הגות, הינו גם פוסק הלכתי, וכתב ספרים רבים בהלכה ובהשקפה.

מלבד זאת, בישיבה יש צוות גדול שמלווה את תלמידי הישיבה. החל מר"מ לכל שיעור (ובחלק גם חצר"מ), ר"מ אמונה, רב האחראי על שיחות אישיות וליוי אישי, ר"מ תנ"ך.

הרב נחום זווין רב שכונה ותיק בחיפה, נכדו של הרה"ג שלמה יוסף זווין חבר מועצת הרבנות הראשות ועורך ראשי של האנציקלופדיה התלמודית שהיה מקורב לרב צבי יהודה קוק.

התלמידים מספרים על קשר חם ופתוח, שנובע מהרצון של התלמידים להתחבר לדמויות התורניות שמלוות אותם, וממחויבות הרבנים להצלחת התלמידים.

ראש הישיבה מתעניין ומכיר את הבחורים באופן אישי, ודואג להצלחתם ולקידומם.